Ponad pięćdziesiąt osób uczestniczyło w dzisiejszym wykładzie, który odbył się w ramach cyklu Żyj zdrowo. To jedna z propozycji programu adresowanego do jaworznickich seniorów „Bądź na plus 60”. Tym razem gospodynią spotkania była dr n.med. Agnieszka Jabłeka, geriatra. Prelegentka opowiadała o tym, jak postępować, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną.

– Ruch to jedna z najważniejszych spraw. Nie chodzi tu o to, by od razu pobiec w maratonie, ale o drobiazgi, które mogą naprawdę pomóc w zachowaniu sprawności. Wystarczy wysiąść jeden przystanek wcześniej, albo chociaż zaparkować samochód najdalej od wejścia do sklepu – tłumaczy dr Agnieszka Jabłeka.

Warto wybrać ten rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia nam przyjemność. To może być taniec, nordic walking, czy choćby spacery. Ważne, by wysiłek stopniowo zwiększać.

– Każdy powinien robić około 6 tysięcy kroków dziennie. To taka dawka ruchu, która pozwoli nam starzeć się wolniej. Ruch napędza serce, pobudza do pracy jelita. To naprawdę ważny czynnik dla utrzymania sprawności – podkreśla geriatra.

Na to, jak szybko się starzejemy, wpływa także nieodpowiednie żywienie, używki, izolacja społeczna oraz przeciążenie układu nerwowego.

Kolejny wykład profilaktyczny w cyklu „Żyj zdrowo” odbędzie się już 18 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Rynek Główny 17) i poświęcony będzie cukrzycy. Spotkanie poprowadzi wtedy dr Alicja Telega, diabetolog. Początek o godzinie 11. Organizatorzy zapraszają wszystkich jaworznickich seniorów. Wstęp jest wolny.