Młodzi piłkarze będą mieli zupełnie nowe, profesjonalne boisko treningowe na Stadionie Miejskim przy ulicy Krakowskiej 8.

Zgodnie z wymogami ogłoszonego właśnie przetargu pełnowymiarowe boisko (110×66 m) ma być gotowe najpóźniej za 11 miesięcy – do końca czerwca przyszłego roku. Stanowić będzie ważny element miejskiej sportowej infrastruktury, bez wątpienia będzie największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w mieście. Wyposażone w nawierzchnię syntetyczną trzeciej generacji, w pełni ogrodzone, oświetlone i zabudowanymi miejscami do siedzenia dla kibiców. Projekt przewiduje również budowę placu wielofunkcyjnego o powierzchni niemal 600 metrów kwadratowych, który będzie służył np. jako miejsce do ćwiczeń i rozgrzewek. Aby usprawnić treningi, na płycie boiska wydzielone zostaną dwa mniejsze boiska o wymiarach 56 na 26 metrów.

Potrzebujemy takiego boiska i bardzo cieszę się, że Paweł Silbert, prezydent miasta, zdecydował o jego budowie – mówi Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, który zarządzać będzie kompleksem sportowym przy ul. Krakowskiej. Sportowa infrastruktura Jaworzna rozbudowywana jest od lat, o czym doskonale wiedzą ci, którzy aktywnie spędzają wolny czas. Z całą pewnością nowe boisko będzie maksymalnie wykorzystane przez drużyny sportowe, zwłaszcza przez młodych piłkarzy.

To nie jedyna ważna tegoroczna inwestycja w infrastrukturę sportową.  Za niespełna dwa tygodnie (26 lipca) powinien rozstrzygnąć się także przetarg na remont Hali Widowiskowo-Sportowej w Śródmieściu. Odnowiony i poddany termomodernizacji obiekt będzie nie tylko areną zmagań siatkarzy i koszykarzy. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że hala „żyje” niemal cały dzień. Prowadzone są tam treningi sekcji sportowych MCKiS, a także zajęcia wychowania fizycznego.

Wspomniane inwestycje przeczą tezie, którą co jakiś czas próbują forsować opozycyjni radni, sugerując, że Jaworzno jest sportową „pustynią” i nie zapewnia warunków do jego aktywnego uprawiania.

Fot. Dawid Litka
Orlik w Pieczyskach jest okupowany na okrągło. Grać przychodzą nawet dorośli.

Jest dokładnie odwrotnie – mówi dyrektor Kuś. – Możliwości i warunki do uprawiania sportu są, a baza każdego roku staje się coraz lepsza – dodaje.

W Jaworznie, oprócz sieci dróg dla rowerów, powstają nowoczesne, dostępne dla wszystkich obiekty sportowe. Mamy dwa „Orliki” (na Podłężu i w Pieczyskach), z których korzystają uczniowie, mieszkańcy i młodzieżowe sekcje drużyn sportowych. Dużym zaangażowaniem w budowę i remont boisk, zwłaszcza przy szkołach, wykazali się sami mieszkańcy podczas kolejnych edycji JBO. Efekty możemy oglądać m.in. w Ciężkowicach, Borach, w Centrum czy w rejonie Elektrowni.

Fot. Dawid Litka
Dzieciaki każdą wolną chwilę spędzają na nowym boisku w Ciężkowicach

Kolejną, ważną inwestycją sportową będzie remont stadionu przy ul. Moniuszki. Będzie to obiekt o przeznaczeniu lekkoatletycznym (bez rezygnacji z boiska), co ma też wielkie znaczenie dla bardzo prężnie rozwijającej się przy Miejskim Centrum Kultury i Sportu sekcji lekkoatletycznej.