Jak funkcjonuje system roweru publicznego w stolicy Austrii? Prezydent Paweł Silbert wraz ze swoimi współpracownikami złożyli krótką wizytę studyjną w Wiedniu. Z zainteresowaniem przyglądali się stosowanym tam rozwiązaniom. Przy okazji udało się też przetestować sprzęt i poznać tajniki całego systemu. Działa jak dobrze naoliwiona maszyna i z takich doświadczeń można i warto skorzystać. Tym bardziej, że dla naszego miasta to kolejne spojrzenie w przyszłość. Czy oznacza to też kolejny krok w tym kierunku? Mocno prawdopodobne, bo  w Wiedniu testom poddawane były rowery z napędem elektrycznym. To w tej metropolii bardzo popularny środek transportu, a elektryczne jednoślady znajdują się w jednym z trzech ogólnodostępnych systemów roweru publicznego.

 

W każdym razie doświadczenia przydadzą się, by jak najlepiej przygotować się do kolejnych rozmów z potencjalnymi operatorami i dostawcami rozwiązań dla jaworznickiego roweru publicznego. Przypomnijmy, że już w tym roku rozpocznie się przebudowa centrum. Ważnym jej elementem będzie postawienie zadaszonego parkingu dla rowerów na placu Górników. Ponadto w całym mieście mają powstać wypożyczalnie rowerów.

 

Jeśli wszystko się powiedzie, już w przyszłym roku, właśnie jaworznicka „flota” elektrycznych jednośladów będzie stanowiła pierwszy taki system w kraju.

RED/Puls Jaworzna