73,98 proc. maturzystów w Jaworznie zaliczyło egzamin dojrzałości. Przystąpiło do niego w naszym mieście 561 uczniów, nie zdało 146.

Zdawalność w liceach sięgnęła 81,33 proc, a w technikach – 64,49 proc. To mniej niż średnia wojewódzka, która wyniosła 77,17 proc. i krajowa – 78,50 proc. Na 36 powiatów w naszym województwie Jaworzno zajęło 26 miejsce.

–  Słaby wynik tegorocznej matury, zwłaszcza rozczarowujący z wiedzy o społeczeństwie jest sporym zaskoczeniem i daje wiele do myślenia. Jest to na pewno punkt wyjścia do analizy dla nauczycieli. Trudno, teraz trzeba wyciągnąć wnioski i poprawić wyniki – skomentował rezultaty tegorocznego egzaminu dojrzałości Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta Jaworzna.

Jaworzniccy maturzyści z językiem polskim poradzili sobie nieco gorzej niż w poprzednim roku – 93,76 proc. Z matematyką uporało się 79,32 proc. jaworznickich maturzystów. Język angielski zaliczyło 92,11 proc. zdających, a niemiecki poszedł gładko – na 100 proc.
Absolwenci na wyniki matur czekali ponad półtora miesiąca. O północy z 29 na 30 czerwca, gdy można było sprawdzić wyniki w Internecie, emocje sięgały zenitu. Było jednak wiele osób, które swoje wyniki poznały dopiero 30 czerwca w szkołach.

Do egzaminu maturalnego w maju przystąpiło w tym roku w całej Polsce 258 030 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Zdało 202 550. Co piąty zdający oblał, a niemal wszyscy, którzy zdecydowali się zdawać z wiedzy o społeczeństwie zakończyli ten egzamin z fatalnym wynikiem.

Ci, którzy nie zdali tylko jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego, mają prawo przystąpienia do egzaminu w sierpniu, w sesji poprawkowej. Część pisemna odbędzie się 22 sierpnia o godz. 9.00, natomiast ustna 23-25 sierpnia. Wniosek o przystąpienie do sesji poprawkowej można zgłosić tylko do 7 lipca! Abiturienci, którzy polegli z co najmniej dwóch przedmiotów, maturę mogą poprawić dopiero za rok.

Karolina Szyszko/Puls Jaworzna