Cztery dni koncertów i najwyższej klasy muzycy z całego świata w Jaworznie! Od 21 do 24 września nasze miasto będzie w centrum zainteresowania melomanów z całej Polski.

Copyright Julia Wesley
Five Sax wystąpią trzeciego dnia festiwalu

W Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków odbędzie się JAV Music Festival – muzyczne święto, podczas którego wystąpią gwiazdy młodego pokolenia. Wirtuoz skrzypiec, grający na instrumencie Stradivariusa, Yury Revich; genialny progresywny duet smyczkowy łączący rock, jazz i klasykę, BartolomeyBittmann; pięciu świetnych saksofonistów występujących w całym świecie ze swoim projektem Five Sax i Baptiste Herbin, francuski wirtuoz saksofonu jazzowego, znany na całym świecie ze swojej niebywałej techniki.

Wszyscy ci wybitni muzycy przyjadą do naszego miasta na zaproszenie Michała Knota, pochodzącego z Jaworzna artysty, członka grupy Five Sax, duetu Duo Aliada oraz Vienna Saxophonic Orchestra. Michał od lat mieszka w Wiedniu i wykonał już około 300 koncertów w ponad 30 krajach (odsyłamy do rozmowy z muzykiem, która ukazała się w „Pulsie Jaworzna” 7 kwietnia 2016 r.). W zeszłym roku, po występie z Five Sax w sali MDK w Osiedlu Stałym i po świetnym ich przyjęciu przez jaworznian, artysta wpadł na pomysł stworzenia festiwalu w swoim rodzinnym mieście.

Jaworznianie bardzo dobrze odebrali nasz koncert, bilety sprzedały się wtedy na pniu. Pomyślałem, że mamy w Jaworznie znakomitą publikę i świetnie byłoby móc zorganizować więcej koncertów, a może nawet cały festiwal, na którym wystąpiliby znakomici muzycy młodego pokolenia. Zaproponowałem władzom miasta projekt festiwalu, który nie będzie ograniczał się tylko i wyłącznie do muzyki klasycznej, ale pojawia się też takie gatunki jak cross-over, komedia muzyczna i jazz. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem – mówi Michał Knot.

Muzyk, wykorzystując swoje znajomości z wieloma młodymi artystami, zaprosił na pierwszy jaworznicki festiwal tych najlepszych. Ich sylwetki z pewnością będziemy przedstawiać w kolejnych wydaniach „Pulsu Jaworzna”. Warto tylko wspomnieć, że są to muzycy, którzy występowali już w takich salach, jak La Scala, Wiedeński Konzerthaus, Filharmonia Berlińska czy Sala Koncertowa im. Czajkowskiego w Moskwie.

To faktycznie będzie festiwal wschodzących gwiazd. Są to muzycy, jak choćby Yury Revich, zaliczani do grona największych talentów swojego pokolenia. Jest bardzo prawdopodobne, że ściągnięcie ich do Jaworzna za powiedzmy pięć lat, kiedy będą u szczytu swojej kariery, byłoby, szczególnie pod względem finansowym, bardzo trudne – mówi Michał Knot.

Należy dodać, że z rosyjskim skrzypkiem wystąpi Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna pod batutą Macieja Tomasiewicza, a Baptiste Herbin zagra w towarzystwie Jaworznickiej Orkiestry Rozrywkowej eM Band. Festiwal podzielony będzie na cztery, gatunkowo różne dni. Karnet na całe wydarzenie kosztować będzie 150 zł, a na poszczególne dni 50 zł (kupując karnet, na jeden koncert wchodzimy zupełnie za darmo). O rozpoczęciu sprzedaży będziemy informować. Warto śledzić informacje festiwalowe, bo bilety mogą zniknąć w mgnieniu oka. Oficjalna premiera strony internetowej oraz festiwalowego facebooka już w lipcu.

Dawid Litka/Puls Jaworzna

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyremontuj i wynajmij
Następny artykułHonor tekściarza