mikolaj-1Klimat Świąt Bożego Narodzenia czuć coraz wyraźniej. Świąteczne ozdoby powoli pojawiają się na ulicach Jaworzna. W pierwszych dniach grudnia na Rynku stanie ogromna choinka. Pojawią się też inne bożonarodzeniowe ozdoby.

– Będzie naprawdę klimatycznie i pięknie – zapowiada Piotr Jamróz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

W grudniu najwięcej przyjemności czeka oczywiście na dzieci, ale z pewnością również dorośli nie będą rozczarowani. Prezydent Jaworzna oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu już w sobotę 3 grudnia zapraszają na Rynek. Odbędzie się tam niezwykła impreza. Pojawi się sam święty Mikołaj. Będzie też zagroda z żywymi reniferami, a wszyscy chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Będą słodki poczęstunek, gorące napoje i punkty malowania buziek. A to nie koniec atrakcji! Na specjalnie przygotowanej dużej scenie wystąpią przedszkolaki. Gwiazdą mikołajkowej imprezy będzie Majka Jeżowska.

To dopiero początek grudniowych atrakcji. Lista propozycji jest naprawdę długa.

Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta Jaworzna
Od kilku już lat grudzień obfituje w wydarzenia organizowane na rynku. Nie inaczej będzie i w tym roku. Do tradycyjnych imprez, jakimi są spotkanie ze świętym Mikołajem czy Bożonarodzeniowy Jarmark, dochodzą nowe. To bez wątpienia powód do zadowolenia. Co równie ważne, Miejskie Centrum Kultury i Sportu dokłada starań, aby znane i bardzo dobrze oceniane przez mieszkańców wydarzenia wzbogacać o kolejne atrakcje. Jestem pewny, że prawdziwym hitem grudnia będą mikołajki, na których – po raz pierwszy – będą żywe renifery. Myślę, że to nie lada atrakcja nie tylko dla najmłodszych jaworznian.

jarmark-1Tradycyjnie tydzień przed Wigilią, czyli w sobotę 17 grudnia, na Rynku odbędzie się Bożonarodzeniowy Jarmark. Jak co roku jaworznianie będą mogli zaopatrzyć się w ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, upominki, a także skosztować smakołyków serwowanych przez panie z zespołów śpiewaczych. Będzie również okazja, aby zdobyć żywą choinkę!

Dzień późnej, w niedzielę 18 grudnia, Miejskie Centrum Kultury i Sportu zaprasza jaworznian do wspólnego śpiewania. To również odbędzie się na Rynku. Podczas tego spotkania przekazane zostanie Betlejemskie Światełko Pokoju.

Zachęcamy, aby osoby, które mają w swoich domach lampiony, zabrały je ze sobą na Rynek. Będzie okazja, aby umieścić w nich Światełko Pokoju. Z doświadczenia bowiem wiemy, że niestety przygotowanych przez harcerzy lampionów nie wystarczy dla wszystkich chętnych – mówi Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Ciekawą grudniową ofertę przygotowały też kluby MCKiS. Zapraszają na zajęcia osoby, które lubią prace manualne i plastyczne oraz tych, którzy wolą wysiłek fizyczny. Nie braknie też propozycji dla miłośników wspólnego muzykowania. W grudniu będzie wiele okazji, by wspólnie pośpiewać kolędy. W programie grudniowych imprez miejskich nie zabrakło też propozycji dla osób samotnych, które w tym szczególnym czasie nie chcą zamykać się w swoich domach.

W Domu Kultury im. Krudzielskiego w Szczakowej na poniedziałek 5 grudnia zaplanowano przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalek Pinokio. Obejrzeć można będzie spektakl „Zimowe przygody Janka i Dziadka Mroza”. Wstęp jest wolny, a organizatorzy zapraszają na spektakl wszystkie dzieci. Przedstawienie z pewnością zainteresuje przedszkolaków i uczniów młodszych klas. Wspólna zabawa dla maluchów w szczakowskim Domu Kultury to już tradycja.

Klub Pod Skałką zaprasza na zajęcia jaworznian, którzy jeszcze nie mają choinkowych ozdób. Podczas warsztatów rękodzieła artystycznego, które odbędą się tam 1 i 8 grudnia o godzinie 16, można będzie przygotować na swoją choinkę najpiękniejsze dekoracje. Część rzeczy powstanie zupełnie od podstaw, inne w ramach recyclingu otrzymają nowe życie. – To zajęcia dla wszystkich, niezależnie od wieku. W warsztatach mogą uczestniczyć dorośli i dzieci, wystarczą chęci – zapraszają w Klubie Pod Skałką.

choinka-2Sporo atrakcji na grudzień zaplanowano w Klubie Strażak w Dąbrowie Narodowej. Oprócz spotkania z Mikołajem, które zaplanowano na 6 grudnia na godzinę 17, odbędzie się tam również „Spotkanie z aniołami”, impreza, która zainauguruje działalność kawiarni literackiej.

Grażyna Dębała