Dawid Domagalski wraz z rodziną oczekują pielgrzymów. Przyjmą ich pod swój dach.
Dawid Domagalski wraz z rodziną oczekują pielgrzymów. Przyjmą ich pod swój dach.

Ponad 500 młodych ludzi przybywających na odbywające się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży będzie od 20 do 25 lipca gościć w jaworznickich domach. Dodatkowo
23 lipca w naszym mieście zorganizowany będzie punkt wyżywienia i wypoczynku dla blisko 3 tysięcy pielgrzymów wracających tego 
dnia z Oświęcimia do Sosnowca.

Jaworznickie rodziny szykują się na ugoszczenie pielgrzymów zmierzających na krakowskie spotkanie z papieżem Franciszkiem. Będzie to z pewnością wspaniała okazja do poznania innej kultury, „szlifowania” języka i zawarcia arcyciekawych znajomości.

Choć wiadomo już, mieszkańcy których krajów przybędą do Jaworzna, rodziny w dalszym ciągu nie są pewne, kogo konkretnie przyjmą pod swój dach. – Dokładnie jeszcze nie wiemy, kogo ugościmy ale z całą rodziną czekamy – mówi Dawid Domagalski, który jest członkiem zespołu koordynującego lipcową wizytę gości w Jaworznie, a wraz z rodziną zdecydowali, że przyjmą w swoim domu pielgrzymów. – Przez wiele lat jeździliśmy z żoną, jeszcze jako narzeczeni, na Europejskie Spotkania Młodych i zawsze byliśmy goszczeni przez tamtejsze rodziny – wspomina. –  Chcemy się odwdzięczyć. A poza tym po staropolsku: „Gość w dom, Bóg w dom” – dodaje.

Do Jaworzna zawitają goście z Włoch, Ghany, Salwadoru, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hong Kongu. Nasze miasto od początku mocno wspiera tę inicjatywę, a dla przyjeżdżających pielgrzymów przygotowane zostały nie lada atrakcje. Wypełnienie tego czasu w sposób ciekawy i zaplanowanie pobytu gości w najmniejszych szczegółach będzie z pewnością niosło ze sobą dwojakie korzyści. Po pierwsze będziemy mogli zaprezentować młodym ludziom z całego świata najciekawsze i najbardziej atrakcyjne zakątki Jaworzna, a z pewnością mamy się czym pochwalić. Po drugie imprezy zorganizowane w tym okresie będą w większości otwarte dla mieszkańców, więc jaworznianie również bardzo aktywnie będą mogli spędzić te kilka lipcowych dni nawet, jeśli nie planują wyjazdu do Krakowa na spotkanie z papieżem.

Zorganizowanie i zabezpieczenie pobytu pielgrzymom to praca całego sztabu ludzi. Prezydent Paweł Silbert powołał w tym celu specjalny zespół pod kierownictwem Tadeusza Kaczmarka, zastępcy prezydenta miasta, koordynujący pracę zaangażowanych w wydarzenie osób i jednostek miejskich oraz współpracujący ze stroną kościelną. – Mam cały czas kontakt zarówno z dekanatem, jak i kurią sosnowiecką – mówi Dawid Domagalski, radny i jeden z koordynatorów.   Wszyscy chwalą współpracę z naszym miastem i zaangażowanie ludzi, którzy przygotowują Jaworzno na przyjęcie pielgrzymów – zapewnia.

Miasto opracowało na czas pobytu gości ciekawą ofertę. Pielgrzymi wezmą udział w wycieczkach, koncertach i imprezach, podczas których będą mieli okazję poznać zarówno miasto, jak i mieszkańców. – Wszystkie wydarzenia w ramach ŚDM będą ogólnodostępne
– podkreśla Tadeusz Kaczmarek.

21 lipca, w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera rozpocznie się zwiedzanie zielonych zakątków naszego miasta. Uczestnicy przespacerują się stamtąd na Sosinę, po drodze zobaczą Bacówkę i Park Gminny Gródek. Nad zalewem będzie można wziąć udział w przeróżnych warsztatach, zobaczyć pokazy w wiosce Słowian, pograć w siatkówkę plażową pod okiem instruktora, czy skorzystać ze sprzętu wodnego i oddać się rekreacji nad wodą.

Natomiast podczas Festiwalu Narodów będziemy mogli poznać kulturę i obyczaje regionów i krajów, z których przyjadą pielgrzymi. Na koniec festiwalu wystąpi Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna eM Band razem z katowickim chórem Gospel Sound. eM Band, tym razem z kapelą góralską, zagra również na Rynku w niedzielę, 24 lipca. Wystąpi również zespół folkowy Kuby Fedaka. Koncertom towarzyszyć będzie Festiwal Smaków, podczas którego jaworznickie zespoły śpiewacze zaprezentują swoje umiejętności, zarówno kulinarne, jak i muzyczne. Na Rynku pojawią się stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem. Tego dnia pielgrzymi będą mogli też skorzystać z ofert Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Miasta Jaworzna.

Istotną kwestią podczas tak dużego przedsięwzięcia jest bezpieczeństwo. Wszystkie związane z tym sprawy koordynuje generał Janusz Skulich. – Główny nacisk kładziemy na eliminowanie i minimalizowanie zagrożeń – mówi doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego zapewnia, że wszelkie istotne informacje dla pielgrzymów i mieszkańców będą na bieżąco dostarczane w formie plakatów, na stronie www.jaworzno.pl, w Gazecie Przystankowej i w mediach społecznościowych.

Dawid LitkaSTR