BUDYNEK 2Przy Mickiewicza 2 stoi szczególny budynek. Jego fasadę zdobi miedziana sylwetka sokoła w locie, z hantlami w szponach. Symbolika nie jest przypadkowa. Przed 110 laty dokonano w tym miejscu uroczystego otwarcia tzw. Sokolni, czyli siedziby Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Kwitło w nim życie kulturalne i sportowe naszego miasta. Obecnie rodzą się tu talenty aktorskie, wokalne, poetyckie.

sokol3Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie znalazło tu swoją artystyczną przystań. 24 czerwca, z okazji 110-lecia zabytku, przed „Sokołem” właśnie, wystąpi Teatr Nikoli z Krakowa ze spektaklem ulicznym Swinging Charleston.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół organizacyjnie należało do ruchu sokolskiego, obejmującego Polaków pod wszystkimi zaborami. Ten społeczny ruch dążył do odrodzenia narodowego i kulturalnego narodów słowiańskich.

Maksyma „w zdrowym ciele zdrowy duch” przyświecała wychowaniu fizycznemu oraz działalności kulturalno-oświatowej. Sokolstwo położyło fundamenty między innymi pod rozwój bibliotek publicznych, ruchu muzycznego czy amatorskich teatrów.

SOKOL KAMOL4Od gniazda jaworznickiego Sokoła bierze początek życie kulturalne miasta. W 1970 r. w zabytkowym budynku mieściła się poradnia metodyczna. Już rok później działał tam Miejski Dom Kultury, który w 1990 r. przekształcono w Miejskie Centrum Kultury. To właśnie tu zorganizowano po raz pierwszy jedną z najważniejszych po dziś dzień imprez – „Jeunesses Musicales”.

Od 2000 do 2009 roku połączono miejskie instytucje kultury i sportu, a w roku 2012 budynek „Sokoła” stał się siedzibą Centrum Kultury Teatru Sztuk w Jaworznie, którego dyrektorem jest Ewa Sałużanka.

Maciej Talaga, eMBand, Amatorski Teatr Młodzieży „Quo vadis”, Klub Filmowy i Fotograficzny, sekcja plastyczna, zespół rytmiczno-taneczny, dziecięcy teatr małych form „Miniaturka”, klub piosenki oraz zespół bluesowy „Bąbel”, Big-band „New Jazz Team, piosenka aktorska, Piwnica Teatralna Pod Sceną, Muzyczna Armia Zaciężna, Galeria Kameralna, wystawy, konkursy, spektakle – nie sposób wyliczyć wszystkich osób, formacji i imprez, jakie w kulturalnym sercu naszego miasta, budynku Sokoła, miały i mają miejsce.

Dla uczczenia 110 lat tego niezwykłego miejsca trzeba 24 czerwca przyjść na spektakl Swinging Charleston w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Będzie okazja, by na zabytkowych schodach, przy ulicy, przenieść się w czasy pięknych kobiet, bogatych mężczyzn ryzykantów, w czasy pamiętające prohibicję. Kasyna, gdzie trwoniono fortuny, boa z piór, aromatyczny dymek z cygar, stylowe samochody, tango pełne pasji i świszczące w powietrzu kule… ANKA

Wkrótce na lamach PJ przeczytacie więcej o historii Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Jaworznie.