Marian NoirJeszcze przez kilka dni można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawę prac Mariana Folgi, fotografa, charakteryzatora, choreografa, chyba najbardziej charakterystycznego jaworznickiego artysty. Kiedy zapowiadaliśmy wernisaż „Noir Sztuka Komiksu”, autor prac pozostał niezwykle tajemniczy i oprócz tytułu wystawy nie chciał zdradzić, czego tym razem możemy spodziewać się po jego dziełach.

Wszystko wyjaśniło się 5 kwietnia, kilka minut po 18.00. Na początku wernisażu Folga wyjaśnił, że komiksy inspirowały go od najmłodszych lat, a w domu posiada kolekcję na którą składa się kilka tysięcy egzemplarzy. Po krótkim wstępie widzowie mogli zobaczyć kilkadziesiąt prac, na których autor umieścił ilustracje komiksowe z dość powszechnymi motywami i bohaterami.

wystawa 2Jak zwykle prace Mariana wzbudziły spore zainteresowanie. Jednak punktem kulminacyjnym wernisażu było ogłoszenie przez artystę,  jakiej metody użył do stworzenia swoich dzieł. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, na planszach nie znajdowały się grafiki, czy rysunki, a zdjęcia modelek ucharakteryzowanych metodą bodypaintingu. Tłem dla zdjęć były kartonowe tablice o sporej powierzchni, wymalowane w taki sposób, że całość do złudzenia przypominała ilustracje najlepszych komiksowych artystów. Marian Folga chyba znalazł receptę na zaskakiwanie swojej publiczności. Czekamy z niecierpliwością na jego kolejne pomysły.

wystawaDL