Ponad dwa miliony złotych wydało dotąd miasto na Akcję Zima, która potrwa jeszcze do 15 kwietnia. Ruszyła 15 października zeszłego roku. Walka ze skutkami tej pory roku nie była ostra, bo aura nie dała się specjalnie we znaki. Tylko w okresie styczniowo-lutowych mrozów i opadów śniegu ekipy drogowców miały ręce pełne roboty. Zwłaszcza przy odśnieżaniu dróg i chodników miejskich.

zima1-Kopiowanie

– Ta akcja nie obejmuje jedynie usuwania skutków warunków zimowych – odśnieżania, usuwania oblodzeń, ale jest to kompleksowa usługa oczyszczania miasta – informuje Emilia Tura, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Drogowcy dbają o czystość pasów drogowych, porządkują przystanki komunikacyjne, opróżniają kosze przystankowe i uliczne, sprzątają pasy drogowe i ciągi pieszych. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, zamiatają ulice. Na co dzień sprzątają też przejścia podziemne – podkreśla Emilia Tura.

W ramach zimowej akcji usuwane są również duże przeszkody drogowe, np. konary i gałęzie drzew, jak też osady piasku, ziemi i rozlane na jezdni substancje mogące zagrażać ruchowi drogowemu.

Pługi i piaskarki przejechały podczas obecnej akcji 6 735 kilometrów. Zużyto 1391 ton soli oraz 157 ton piasku. Najcięższym dniem tegorocznej zimy był 13 stycznia – na jezdniach panowała gołoledź. Styczeń był także najcięższym dla drogowców miesiącem tej zimy.

Przypominamy, że prace związane z zimowym utrzymaniem porządku wykonują dwie firmy: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Jaworzna i ZUKTZ „Jacek Wieczorek” z Bytomia. Szczegółowe informacje dotyczące Akcji Zima i podziału miasta na dwa rejony można znaleźć w internecie na http://www.mzdim.jaworzno.pl

AN

Zdjęcie ze strony www.mzdim.jaworzno.pl