DAWID_RGBMiałem szczęście być parę dni temu na jednym z najlepszych koncertów w swoim życiu. W Jaworznie. Poważnie. I, żeby było ciekawiej, artystka, która ze swoim świetnym zespołem zaprezentowała się na deskach Teatru Sztuk jest jaworznianką. Żeby było jeszcze ciekawiej, sala teatralna wcale NIE pękała w szwach. A powinna. Beata Banasik zaprezentowała z zespołem poziom przynajmniej najlepszy. O ile nie wyższy. Nie wiem, na czym to polega, chociaż od chyba piętnastu lat staram się to zdiagnozować, ale w naszym mieście w kółko słyszy się, że tu „nic się nie dzieje”.

Z jednej strony trzeba by zdefiniować pojęcie „dziania się”. Bo pewnie jeśli jesteś osobą poszukującą wrażeń w postaci solidnego prostego w twarz, to w Jaworznie faktycznie nie ma szału. Znaczy, jeśli się odpowiednio postarasz, to i Cię przekopią. Ale takie usługi nie ogłaszają się w mediach. A wydarzenia kulturalne tak. I to na wiele różnych sposobów.

Ja rozumiem, że nie każdy posiada konto na najpopularniejszym społecznościowym portalu. Nie każdy korzysta z zasobów Internetu. To jak najbardziej wytłumaczalne. Trochę mniej wytłumaczalne jest to, jak mało mieszkańców miasta jest w stanie przeczytać tablice informacyjne rozmieszczone w każdej z dzielnic. Albo zadzwonić do poszczególnych instytucji. Tym bardziej, że cała masa osób śmiga do Katowic albo Krakowa, żeby przeżyć spotkanie z kulturą. Taka kultura z reguły, umówmy się, kończy się solidnym palimpsestem.

Wyobraźmy sobie jednak, że mamy to wszystko na miejscu. Mamy dwie miejskie orkiestry, całą masę amatorskich, półprofesjonalnych i profesjonalnych zespołów muzycznych i teatralnych. Wyobraźmy sobie, że w październiku otworzy się najnowocześniejsza w Jaworznie sala widowiskowa, na której deskach co tydzień pojawiał się będzie krakowski zawodowy teatr. I co teraz?

Jeśli jakikolwiek wariat spróbuje mi wytłumaczyć, dlaczego lepiej najpierw sprawdzać wydarzenia kulturalne poza Jaworznem, a dopiero później te nasze, to oświadczam, że jeśli jego argumenty okażą się mniej wartościowe od moich, podpalę mu uszy.  

Dawid Litka

Beata Banasik – Bea B – źródło: strona artystki www.beatabanasik.pl

Beata banasik - Bea B - źródło: strona artystki www.beatabanasik.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBlisko Was
Następny artykułBez dachu nad głową